Asia Fest 2022

Asia Fest, festivalul care promovează cultura și tradițiile orientale, revine cu o nouă ediție. Între 23-25 septembrie, în Parcul Național din București vom descoperi împreună culorile Asiei, gusturile delicioase ale preparatelor, aroma condimentelor, modele vestimentare și melodiile tradiționale. Pregătește-te pentru trei zile de spectacole cu muzică și dansuri specifice, bucătărie tradițională asiatică, ateliere, expoziții și multe surprize pentru toată familia!

Spectacole si dans

Trupe k-pop, artiști din Turcia, India sau China vor ocupa scena de la Asia Fest, iar, timp de trei zile, ne vor face cunoștință cu dansurile lor speciale, muzică și costume tradiționale.

Mancare traditional asiatica

Mâncare thailandeză, chinezească, turcească, indiană. Pe toate vei avea ocazia să le deguști la Asia Fest 2022. De la aperitive, preparate cu carne sau fără carne, până la deserturi și supe, toate for fi disponibile între 23 – 25 septembrie.

Accesorii si zone creative

La Asia Fest poți să-ți cumperi haine indiene, tricouri coreene, bijuterii sau obiecte decorative. Expozanții te așteaptă să-i întâlnești timp de trei zile in Parcul National.

Program editie 2022

Program scenă

14:00-17:00
MUZICĂ AMBIENTALĂ ASIATICĂ
17:00-17:30
LAURA CARAMAN – Arta Îmbrăcării Kimonoului
17:30-18:00
DESCHIDEREA OFICIALĂ A EVENIMENTULUI ALĂTURI DE INVITAȚI SPECIALI ȘI OFICIALITĂȚI ALE PRIMĂRIEI, AMBASADELOR ȘI CENTRELOR CULTURALE
18:00-18:30
HEMA DIVAKARAN – Fashion Show Theme – Earthly by YashFash Designs
18:30-19:00
ANDREW BEGG, FEDERAȚIA ROMÂNĂ DE CRICKET – Introducere în lumea cricketului
19:00-19:15
SELINE OZER – Minirecital
20:30-22:00
WHITE SNAKE – Proiecție de film animație – China

Program ateliere

14:00-19:00
Atelier de slime (Zona de Ateliere – Foișor) – Creative Arts
14:00-21:00
Codițe colorate (Zona Aleea Artiștilor) – Codițărie
14:00-21:00
Tatuaje cu henna (Zona de Ateliere – Foișor) – Mehendi’s Art, Samira (Active Random), Mirela și Alexandra
14:00-21:00
Atelier de pictură și decoupage (Stand Centrul Cultural CCERPA) – CCERPA
14:00-21:00
Atelier de Yukata (Zona de Ateliere – Foișor) – Laura Caraman, Grupul Tenshin și Haramichi RO
14:00-21:00
Atelier de caricatură (Zona de Ateliere -Foișor) – Caricaturi la minut
14:00-21:00
Caligrafie arabă (Stand Centrul Cultural CCERPA) – CCERPA
14:00-21:00
Caligrafie bengali (Stand Editura Cununi de Stele) – Carmen Mușat Coman
14:00-21:00
Caligrafie japoneză (Stand Centrul de Studii Româno Japonez “Angela Hondru”) – Centrul de Studii Româno Japonez “Angela Hondru”
14:00-21:00
Caligrafie coreeană (Stand Centrul de Studii Româno Coreene) – Centrul de Studii Româno Coreene

Alte activitati

Tanabata – 14:00-21:00 Expozitie de fotografie – 14:00-21:00 – Ambasada Republicii Populare Chineze la Bucuresti

Program scenă

10:00-10:30
TAEKWONDO – Demonstrație de arte marțiale cu sportivi de la Clubul Sportiv Taekwondo Lifestyle
10:30-10:45
KATARINA – KPOP music
10:45-11:15
“AIKIDO – Demonstrație cu Teodora Chriță și Maia Chirița de la Clubul Aikirodac Dojo și Dragoș-Christian Sîrb de la Clubul Aikitenshin Dojo”
11:15-11:30
MYORI – minirecital
11:30-12:00
VEDANTA LEARNING CENTER – SRI SWAMI SVATMANANDA în dialog cu MAITREYI ARIYA
12:00-13:30
COSPLAY -Concurs (Juriu Dyana Smythe Cosplay, Atelier Max și Lady Blu Cosplay)
13:30-14:00
LIVE COOKING cu Big John și Parmafood
14:00-14:30
INTRODUCERE ÎN LIMBA BENGALI – CARMEN MUSAT COMAN de la Editura “Cununi de Stele”
14:30-15:00
ARABESQUE Trupa de balet pregătită de maestrul coregraf Anca Roman și Ana Bănuță
15:00-15:20
COSPLAY – Premierea câștigătorilor
15:20-15:30
ALEXANDRU STAN – Minirecital
15:30-15:50
BANGLADESH traditional music and dance feat EUGENIA DEACONU
15:50-16:00
MUZICĂ CLASICĂ INDIANĂ cu Eugenia Deaconu și Abhijit Phadtare
16:00-17:00
PAUZĂ
17:00-17:30
YOGA CA TERAPIE – DORA DINU (Psihoterapeut)
17:30-18:00
KODAMA DAIKO (Trupă de percuționiști Taiko) , COSMIN LUPU ( Days of Confusion) & FRIENDS
18:00-19:00
CARMEN PESANTEZ & NALINY – Sufi – Mughal coregrafie si Fashion Show
19:00-19:30
SERKAN – Minirecital muzică turcească și lansare piesă
19:30-20:30
FETIBLUE BAND (Turcia) Concert
20:30-22:30
BELLE – Proiecție de anime

Program ateliere

10:00-21:00
Atelier de slime (Zona de Ateliere – Foișor) – Creative Arts
10:00-21:00
Codițe colorate (Zona Aleea Artiștilor) – Codițărie
10:00-21:00
Tatuaje cu henna (Zona de Ateliere – Foișor) – Mehendi’s Art, Samira (Active Random), Mirela și Alexandra
10:00-21:00
Atelier de pictură și decoupage (Stand Centrul Cultural CCERPA) – CCERPA
10:00-21:00
Photo Corner în hanbok coreean (Stand Centrul Cultural ACRC Nankibun – ACRC Nankibun
10:00-21:00
Atelier de Yukata (Zona de Ateliere – Foișor) – Laura Caraman, Grupul Tenshin și Haramichi RO
10:00-21:00
Atelier de Ebru – pictură pe apă (Zona de Ateliere – Foișor) – Rodica Pârvan
10:00-21:00
Atelier de dreamcatcher (Zona de Ateliere – Foișor) – Rodica Stoinea
10:00-21:00
Atelier de brățări Kumihimo – brățara prieteniei în stil japonez (Zona de Ateliere – Foișor) – Rodica Stoinea
10:00-20:00
Atelier de rangoli- tablouri protectoare în tradiția indiană (Zona de Ateliere – Foișor) – Dhaven Shah
10:00-20:00
Atelier de caricaturi (Zona de Ateliere – Foișor) – Caricaturi la minut
10:00-20:00
Caligrafie arabă (Stand Centrul Cultural CCERPA) – CCERPA
10:00-20:00
Caligrafie bengali (Stand Editura Cununi de Stele) – Carmen Mușat Coman
10:00-20:00
Caligrafie japoneză (Stand Centrul de Studii Româno Japonez “Angela Hondru”) – Centrul de Studii Româno Japoneze “Angela Hondru”
10:00-20:00
Caligrafie coreeană (Stand Centrul de Studii Româno Coreene) – Centrul de Studii Româno Coreene
10:00-20:00
Caligrafie chinezească (Stand Centrul Cultural – Confucius) – Confucius

Alte activitati

Tanabata  – 10:00 – 21:00 Expozitie de fotografie – 10:00 – 21:00 – Ambasada Republicii Populare Chineze la Bucuresti

Program scenă

10:30-11:50
KPOP – Concurs (Juriu: Anita, Oana Tăune, Vasilica Gabor)
11:50-12:20
MIDNIGHT PEARLS – KPOP Dance
12:20-12:45
OANA TĂUNE – Minirecital KPOP
12:45- 13:10
THE LEADERS – KPOP DANCE
13:10-13:30
KPOP – Premierea Câștigătorilor
13:30-14:00
PARADA COSPLAY
14:00-14:20
INDRA DANCE ACADEMY – Dans indian Bollywood
14:20-14:35
DANIEL KIM – Minirecital de nai
14:35-14:40
TRANDAFIR MARIA EMILIA – Minirecital de vioară
14:40-14:50
RACATIAI – Trupă de dans (KPOP și tradițional)
14:50-15:00
SYZYGY – KPOP Dance
15:00-15:30
GIRI SISODIYA & FUSION FEET GROUP – dans indian
15:30-15:45
ANDREI PERCIUN – Minirecital de shakuhachi (fluier japonez)
15:45-16:00
KENDAMA – Câștigătorii concursului
16:00-16:45
ELMAS ORIENTAL DANCE – belly dance
16:45-17:00
AFGAN DANCE cu Ioana Alina Poterașu
17:00-17:30
DRUMUL MĂTĂSII – Spectacol nonverbal cu Shanghai WUSHU și Compania 9, în regia lui Paul Cimpoieru
17:30-18:00
SURYA NATYAM – Dans clasic indian cu HEMA DIVAKARAN, YASHI (BHARATANATYAM), PINKI PATEL (FOLK, SEMI-CLASSICAL), GROUP (SEMI-CLASSICAL)
18:00-19:00
PARADA COSTUMELOR TRADIȚIONALE
19:00-20:00
SHRITHALE (Sri Lanka) -Spectacol de dans tradițional
20:00-22:00
PHILLAURI – Proiectie de film indian

Program ateliere

10:00-21:00
Atelier de slime (Zona de Ateliere – Foișor) – Creative Arts
10:00-21:00
Codițe colorate (Zona Aleea Artiștilor) – Creative Arts
10:00-21:00
Tatuaje cu henna (Zona de Ateliere – Foișor) – Mehendi’s Art, Samira (Active Random), Mirela și Alexandra
10:00-21:00
Atelier de pictură și decoupage (Stand Centrul Cultural CCERPA) – CCERPA
10:00-21:00
Photo Corner în hanbok coreean (Stand Centrul Cultural ACRC Nankibun) – ACRC Nankibun
10:00-21:00
Atelier de Yukata (Zona de Ateliere – Foișor) – Laura Caraman, Grupul Tenshin și Haramichi RO
10:00-21:00
Atelier de origami – (Zona de Ateliere – Foișor) – Centrul de Studii Româno Japoneze “Angela Hondru”
10:00-21:00
Atelier de Ebru – pictură pe apă (Zona de Ateliere – Foișor) – Rodica Pârvan
10:00-21:00
Atelier de dreamcatcher (Zona de Ateliere – Foișor) – Rodica Stoinea
10:00-21:00
Atelier de brățări Kumihimo – brățara prieteniei în stil japonez (Zona de Ateliere – Foișor) – Rodica Stoinea
10:00-21:00
Atelier de rangoli- tablouri protectoare în tradiția indiană (Zona de Ateliere – Foișor) – Dhaven Shah
10:00-21:00
Atelier de caricaturi (Zona de Ateliere – Foișor) – Caricaturi la minut
10:00-21:00
Caligrafie arabă (Stand Centrul Cultural CCERPA) – CCERPA
10:00-21:00
Caligrafie bengali (Stand Editura Cununi de Stele) – Carmen Mușat Coman
10:00-21:00
Caligrafie japoneză (Stand Centrul de Studii Româno Japonez “Angela Hondru”) – Centrul de Studii Româno Japonez “Angela Hondru”
10:00-21:00
Caligrafie coreeană (Stand Centrul de Studii Româno Coreene) – Centrul de Studii Româno Coreene
10:00-21:00
Caligrafie chinezească (Stand Centru Cultural – Confucius) – Confucius

Alte activitati

Tanabata – 10:00 – 21:00 Expozitie de fotografie – 10:00 – 21:00 – Ambasada Republicii Populare Chineze la Bucuresti

Editii anterioare

Parteneri

Parteneri Culturali

Parteneri Media

Contact